close
تبلیغات در اینترنت
رسانه یارگمنام | حَبیبَ الْمَجْهول |
رسانه برتر دفاع مقدس
جانبازان
رسانه برتر دفاع مقدس

جنگ نرم مغلوب ارزش هاي دفاع مقدس

فرهنگ و ارزش هاي دفاع مقدس از سه دهه پيش و در شرايطي کاملا ويژه و استثنايي با زهنمودهاي امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در جامعه ما شکل گرفت و بنيان نهاده شد .   

اين فرهنگ تا به امروز موجب ترويج و رشد فضايل اخلاقي در جامعه اسلامي به ويژه در ميان نوجوانان و جوانان شده است . 
فضاي معنوي و الهي که در آن زمان بر مناطق عملياتي حاکم بود ، جبهه ها و مناطق عملياتي را به دانشگاه هاي بزرگ فرهنگي و اخلاقي تبديل کرد ، به گونه اي که نوجوانان و جواناني که به جبهه مي رفتند آنچنان مجذوب فضاي حاکم بر جبهه ها مي شدند که حتي در زماني کوتاه که به مرخصي و به نزد خانواده هايشان مي آمدند ،‌تاب ماندن نداشتند و دوباره به جبهه عزيمت مي کردند و آن گونه شد که شخصيت بسياري از آنان در جبهه شکل گرفت . 
اکنون بيش از20 سال از آن دوران بيادماندني مي گذرد و با گذشت زمان برخي از ان فرهنگ و ارزش ها در جامعه ما کم رنگ شده است و دشمنان کينه توز اسلام ، نظام و انقلاب اسلامي نيز از اين غفلت استفاده کرده و با در پيش گرفتن تهاجمي خاموش اما بسيار گسترده و پيچيده تر از جنگ تحميلي هشت ساله ، تمام تلاش خود را براي نابودي پايه هاي اعتقادي و تغيير فرهنگ نوجوانان و جوانان ما در قالب جنگ نرم ، به کار گرفته اند. 
اين در حالي است که بسياري از کارشناسان مسايل اجتماعي و کساني که روزگاراني را در جبهه هاي نبرد تلاش کردند براين باورند که ترويج و توسل به فرهنگ دفاع مقدس مناسب ترين نسخه براي مقابله با شبيخون فرهنگي و جنگ نرمي که دشمن عليه مردم و به ويژه نوجوانان و جوانان ما آغاز کرده است . 
چنانچه ترويج فرهنگ و ارزش هاي دوران دفاع مقدس در زمان حاضر براي مقابله با تهاجم نرم افزاري ، شبيخون و ناتوي فرهنگي مي تواند بسيار موثر و کارساز باشد. 
يک رزمنده دوران دفاع مقدس که از استان گيلان در عمليات هاي نظامي عليه دشمن در مناطق جنوب و غرب کشور حضور داشته است به خبرنگار فرهنگي ايرنا گفت: حفظ و ترويج فرهنگ و ارزش هاي دفاع مقدس در جامعه ما به منظور مقابله با تهاجم فرهنگي و نرم افزاري دشمن ، بسيار موثر است و به ويژه اين که غناي اين فرهنگ موجب مي شود که بسياري از نوجوانان و جوانان در مقابل تهاجم و شبيخون فرهنگي مصون بمانند . 
"علي دارويي" از خودگذشتگي ، ايثار ، اخلاق اسلامي ، خلوص نيت رزمندگان به ويژه در زمان عمليات هاي جنگي ، بپا کردن نمازهاي شکر ، شفاعت از يکديگر در شب هاي علميات ، خواندن نمازهاي شب ، ذکرها و دعاها به ويژه ذکر امام حسين (ع) و حضرت فاطمه(س) که همواره بر زبان رزمندگان جاري بود ، را به عنوان نمونه هايي از ارزش اخلاقي حاصل از دقاع مقدس اعلام کرد. 
وي گفت: در حال حاضر بخشي از اين ارزش هاي فرهنگي - اخلاقي در جامعه کم رنگ شده است و در صورتي که دوباره در جامعه ما احيا شوند ، به يقين آثار عميقي بر نوجوانان و جوانان نسل سومي و امروز کشور خواهند گذاشت. 
اين رزمنده دوران دفاع مقدس يادآور شد : اگر نوجوانان و جوانان ما از فرهنگ و ارزش هاي دوران دفاع مقدس الگو بگيرند ، فرهنگ مهاجم غرب و تهاجم نرم افزاري دشمنان هيچ تاثيري بر آنان نخواهد گذاشت و در جبهه جنگ نرم نيز پيروز خواهيم شد. 
وي گفت: ما در دوران دفاع مقدس نوجوانان و جواناني داشتيم که براي اينکه رزمندگان اسلام بتوانند در عمليات ها موفق بشوند و پيشروي کنند ، بر سر اينکه کداميک روي مين بروند تا مسير عبور رزمندگان را هموار کند ،با يکديگر رقابت مي کردند و از يکديگر سبقت مي گرفتند که اين بخشي از فرهنگ آن دوران است که همواره در يادها باقي مي ماند . 
سيد "محمد مدني " يکي ديگر از رزمندگان دوران دفاع مقدس که در سال 61 در عمليات بيت المقدس به افتخار جانبازي نايل شده است ، تاکيد کرد : انقلاب اسلامي ما يک انقلاب فرهنگي و عقيدتي بود ، به ويژه در جبهه ها به چشم خود ديديم که چگونه رزمندگان اسلام به واسطه ايمان و عقيده خود ، جلوي دشمن ايستادند و مقاومت کردند. 
اين جانباز 70 درصد که هم اکنون قطع نخاع است ، خاطرنشان کرد : تمام تلاش دشمنان نظام و انقلاب اين است که اعتقادات را در ميان مردم ايران به ويژه نوجوانان و جوانان ايراني سست کنند وعلاوه براين دشمن درتلاش است تا از تجربه تاريخي خود در سرزمين "اندلس " 
( اسپانيا) عليه جامعه و فرهنگ مردم ايران استفاده کند. 
وي افزود: دشمن خود صريحا اعتراف و اعلام کرده است که تسليحات و جنگ افزارها بر ايران اسلامي ديگر تاثيري ندارد. 
اين جانباز دوران دفاع مقدس يادآور شد : اگر ما بخواهيم در جنگ نرم نيز مقابل دشمنان نظام و انقلاب به موفقيت و پيروزي دست يابيم ، تنها راه پيروزي بازگشت به خويشتن و استفاده از فرهنگ اصيل و غني اسلامي و به ويژه فرهنگ و ارزش هاي دفاع مقدس است. 
مدني گفت: بسياري از بازماندگان دوران دفاع مقدس که از توانايي هاي فکري ، قلمي و گفتاري برخوردارند، اکنون در جامعه و در ميان مردم هستند و به خوبي قادرند آن فرهنگ و ارزش ها را در جامعه نشر و ترويج دهند.
به گفته وي علاوه براين مراکزي مانند بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس ،‌رسانه ها و مطبوعات کشور مي توانند با کمک گرفتن از تجارب و توانمندي هاي اين رزمندگان ، فرهنگ انسان ساز اسلامي را در جامعه و در ميان نوجوانان و جوانان نشر و ترويج دهند. 
حجت الاسلام "علي حسين بابايي" برادر دوشهيد که خود نيز ماهها در جبهه هاي جنگ دفاع مقدس حضور داشته است ، گفت: يکي از بهترين شعائر الهي ، جهاد و مباحثي است که به جهاد مربوط مي شود. 
بابايي افزود: جنگ هاي نظامي هميشه همانند صدر اسلام با پيروزي و دلاورمردي هاي رزمندگان اسلام همراه بود ، اما در زمان حاضر جنگ ها به صورت فننه خود را نشان مي دهند ( جنگ نرم ، عمليات هاي رواني ، جنگ خاموش ) اين نوع از جنگ ها همانند فتنه هايي هستند که حتي در صدر اسلام باعث آزار اميرالمومنين علي(ع) و امام حسن محتبي(ع) شدند . 
اين رزمنده دفاع مقدس گفت: اگر در زمان حاضر در مقابله با فتنه هاي موجود(جنگ نرم) ظرافت و دقت لازم را به خرج ندهيم و به دژ محکم که همان ارزش هاي الهي است ، پناه نبريم در واقع دين خود را از دست مي دهيم . 
بابايي تصريح کرد: دژ محکم در صدر اسلام ،‌امامت بود که خواص متعهد و آگاه ،‌ به آن پناه بردند و از لغزش ها مصون ماندند و در زمان حاضر اين دژ مستحکم " ولايت فقيه" است که هر فرد و گروهي به آن پناه ببرد از فتنه و مهلکه و از دست دادن دين و دنياي خود در امان خواهد بود. 
وي افزود: زنده نگاه داشتن ياد ايثار ، شهادت و رشادت ها هميشه انسان را در مقابل هرگونه تهاجمي مصون نگه مي دارد و انسان را در مقابل هرگونه تهاجمي همچون جنگ مستقيم و مسلحانه ، جنگ نرم ، عمليات رواني حفظ مي کند و علاوه براين انسان را براي حضور در هر صحنه نظامي ، علمي ، فناوري و فرهنگي آماده نگه مي دارد. 
معاون سياسي امنيتي استانداري تهران که خود از فرماندهان دوران دفاع مقدس است نيز در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا تاکيد کرد که فرهنگ ايثار و شهادت مي تواند نظام اسلامي را از آسيب ها حفظ کند و از اين رو بايد اين فرهنگ غني را به نسل نوجوان و جوان منتقل کنيم. 
"صفرعلي براتلو" اظهار داشت : لازمه انتقال اين فرهنگ به نسل جوان و آينده ، همراهي همه دستگاه ها و نهادها به ويژه دستگاه هاي فرهنگي است ، زيرا سپاه پاسداران نمي تواند به تنهايي اين کار را انجام دهد. 
وي با اشاره به برپايي نمايشگاه ها و رزمايش هاي مختلف همچون نمايشگاه يادياران و رزمايش آزادسازي خرمشهر که در پادگان امام حسن مجتبي(ع) برگزار شد، خاطرنشان کرذکه با برگزاري اين نمايشگاه ها و رزمايش ها ،‌بازديد کنندگان به ويژه قشر نوجوان و جوان توانستند گوشه اي از ايثارگري ها ، فداکاري ها و رشادت هاي رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس را از نزديک ببينند. 

دسته بندي : جنگ نرم ،

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی